UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Majowe Święta

majowe-swietaPamiętajmy i celebrujmy majowe święta
Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji

1 Maja - Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest także dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.)

2 Maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - jest to jedno z najmłodszych świąt narodowych w naszym kraju. Mimo to staje się integralną częścią naszej kultury. Pokażmy nasze przywiązanie do Biało-Czerwonej flagi i bądźmy z niej dumni na co dzień.

3 Maja - Święto Konstytucji - Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.  Przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja przypominała o walce o Niepodległość Ojczyzny. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.
 
Mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. W Polsce uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe.