UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

FAQ

1. Kto może zapisać się do Biblioteki?

2. Jak zapisać się do Biblioteki?

3. Czy mogę wypożyczać zbiory, jeżeli nie mam stałego zameldowania na terenie Gminy Krzeszowice?

4. Czy dziecko może mieć własną kartę czy zbiory wypożycza na kartę rodzica/opiekuna?

5. Ile książek mogę wypożyczyć?

6. Na jaki okres czasu wypożyczane są zbiory biblioteczne?

7. Jakie są konsekwencje przekroczenia terminu zwrotu książki/filmu?

8. Jak przedłużyć książkę lub inne zbiory wypożyczone w bibliotece?

9. Zgubiłem książkę z Biblioteki, co powinienem zrobić?

10. Zgubiłem lub skradziono mi kartę biblioteczną, co powinienem zrobić?

11. Czy mogę skorzystać z Internetu na terenie biblioteki?

12. Czy mogę skorzystać z Internetu na własnym laptopie

13. Czy mogę w Bibliotece coś wydrukować lub zeskanować?

14. Czy mogę sprawdzić stan swojego konta bibliotecznego przez Internet?

15. Zapomniałem hasło do mojego konta!

16. Inne zapytania!

 

Ad. 1

Prawo do bezpłatnego korzystania z usług Biblioteki mają:

- osoby pełnoletnie na stałe zameldowane na terenie Gminy Krzeszowice,

- osoby niepełnoletnie na stałe zameldowane na terenie Gminy Krzeszowice, z zastrzeżeniem, że zapisu do Biblioteki osoby niepełnoletniej mogą dokonać jedynie rodzice lub opiekunowie prawni, legitymujący się dowodem tożsamości, którzy biorą odpowiedzialność za wypożyczone przez niepełnoletniego Czytelnika materiały biblioteczne.

Ad. 2

Wystarczy przyjść do Biblioteki z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość ze zdjęciem i wypełnić stosowne zobowiązanie. Dzieci i młodzież do lat 18 zapisują rodzice lub prawni opiekunowie. Wydana elektroniczna karta biblioteczna dla dorosłych kosztuje jednorazowo 2 zł., dla dzieci do 15 r. życia - bezpłatnie.

Ad.3

Osoba bez stałego meldunku na terenie Gminy Krzeszowice, może korzystać ze zbiorów Biblioteki po wpłaceniu kaucji w wysokości 25,00 PLN. Po zaprzestaniu korzystania z Biblioteki kaucja podlega zwrotowi na życzenia Czytelnika. Nieodebrana kaucja, po upływie 3 lat od zaprzestania wypożyczeń, zostanie wpłacona na konto Biblioteki, z przeznaczeniem na powiększenie zbiorów.

Ad. 4

Każde dziecko może posiadać własną kartę biblioteczną. Regulamin biblioteki nie przewiduje limitu wieku ograniczającego zapisy najmłodszych do biblioteki. Zasady korzystania z Biblioteki są takie same jak dla dorosłych Czytelników.

Ad. 5

Czytelnik może wypożyczyć 5 zbiorów, więcej za pozwoleniem bibliotekarza. 

Ad. 6

- książki - 30 dni

- zbiory audiowizualne (filmy, audiobooki) - 14 dni 

Ad. 7

Prosimy o terminowy zwrot wypożyczonych zbiorów!

Pamiętaj drogi Czytelniku, inni też chcą przeczytać ten bestseller!

Jeśli został przekroczony termin zwrotu książki lub innego zbioru do Czytelnika wysyłane jest upomnienie. Opłata wynosi 3, 6 lub 9 zł. Patrz: Regulamin, pkt. 11

Ad. 8

Prolongaty można dokonać:

a) u dyżurnego bibliotekarza w Bibliotece,

b) telefonicznie tel. 12 282 15 13,

c) za pośrednictwem poczty elektronicznej  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Termin zwrotu wypożyczonych materiałów wypadający na dzień zamknięcia Biblioteki przesuwany jest automatycznie na pierwszy dzień jej otwarcia, przypadający po tym terminie. Nie przedłużamy książek, na które oczekują inni Czytelnicy, o czym informujemy Czytelników podczas rozmowy telefonicznej lub odpisując na maila. Prosimy wówczas o jak najszybszy zwrot wypożyczonych pozycji. Prolongować termin zwrotu można tylko trzy razy.

Ad.9

Skontaktuj się z bibliotekarzem w Bibliotece, z której wypożyczona została książka. Zgodnie z Regulaminem Biblioteki w wypadku zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia materiałów bibliotecznych Czytelnik jest zobowiązany:

- odkupić ten sam tytuł lub kupić inny wskazany przez bibliotekarza

- wpłacić ekwiwalent pieniężny w wysokości aktualnej ceny rynkowej zagubionej książki.

Ad.10

Przyjdź do najbliższej placówki bibliotecznej z dowodem tożsamości i zgłoś zagubienie/kradzież karty. Zablokujemy stary numer karty i wydamy nową (koszt wydania duplikatu karty wynosi 10 PLN). Uchroni Cię to przed skorzystaniem z Twojej karty przez niepowołane osoby.

Ad. 11

Biblioteka ma wyznaczone stanowiska komputerowe, gdzie użytkownicy mogą swobodnie korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Wystarczy, że zgłosisz chęć skorzystania z Internetu dyżurującemu bibliotekarzowi, pokażesz kartę biblioteczną i dokonasz wpisu do zeszytu. Maksymalny czas pracy na stanowisku komputerowym wynosi 1 godz. Czas ten może zostać wydłużony w przypadku braku osób zainteresowanych pracą przy komputerze. Korzystanie ze stanowisk komputerowych należy zakończyć najpóźniej 15 minut przed zamknięciem placówki.

Ad.12

Na terenie Biblioteki jest możliwość skorzystania z Internetu bezprzewodowego na własnym sprzęcie. Dostęp do zasobów sieci jest chroniony hasłem, które otrzymasz od dyżurującego bibliotekarza. Z bezprzewodowego Internetu mogą korzystać tylko Czytelnicy zapisani do Biblioteki.

Ad. 13

Istnieje możliwość wykonywania wydruków, kserowania oraz skanowania materiałów bibliotecznych oraz własnych. Patrz: Usługi - cennik

Ad. 14

Tak, każdy Czytelnik może zalogować się na swoje konto biblioteczne i sprawdzić stan swoich wypożyczeń, wchodząc na stronę internetową biblioteki www.bibliotekakrzeszowice.pl, oraz zakładkę Katalogi, a następnie – Profil użytkownika. Hasło pierwszego logowania otrzymasz przy zapisie od bibliotekarza. Po zalogowaniu się możesz zmienić hasło na inne. 

W przypadku problemów z logowaniem prosimy o kontakt.

Ad. 15

Zgłoś się osobiście do Biblioteki z dokumentem tożsamości lub kartą. Zmienimy hasło, które następnie ponownie zmienisz przy pierwszym logowaniu.

Ad. 16

We wszystkich innych sprawach dotyczących działalności Biblioteki prosimy o zgłoszenie się osobiście do Biblioteki lub o kontakt telefoniczny 12 282 15 13